Pondelok – Piatok: 09:00 – 17:30

Canex Články Ako funguje systém rozpoznávania Evidenčných čísel vozidiel

| Canex Blog |

Publikované 12. júna 2017
Dahua
canex-blog_docs-image_87

Smerovanie k bezpečnejšiemu svetu AIoT

22. augusta 2022
Canex
canex-blog_docs-image_121

4 bezpečnostné problémy o ktorých ste nevedeli a ich riešenie

22. októbra 2018
Dahua
canex-blog_docs-image_13

Ktorá panoramatická bezpečnostná kamera kam patrí?

6. septembra 2021
Dahua
canex-blog_docs-image_96

Koľko toho viete o PTZ kamerách?

3. októbra 2022

Ako funguje systém rozpoznávania Evidenčných čísel vozidiel #

Pre priemerného používateľa automobilov to nemusí byť úplne zrejmé, ale technológia rozpoznávania evidenčných čísel vozidiel ( License plate recognition – LPR ) je momentálne rozšírená viac než kedykoľvek predtým. S technologickým rozvojom sa táto technológia stala ekonomickým a robustným riešením pre viaceré inštalácie, ako je kontrola prístupu a činnosť policajných zložiek.

Mnohí však stále nevedia, ako technológia LPR skutočne funguje. Bob Mesnik, prezident systémového integrátora Kintronics v nedávnom článku poukazuje na to, že kľúčové prvky, ktoré vstupujú do systému LPR, sú analytický softvér, ktorý premieňa obrázky na počítačové znaky a dobrú IP kameru. Analytický softvér na konverziu je podobný optickému softvéru na rozpoznávanie znakov (OCR).

LPR je k dispozícii ako samostatný systém alebo je súčasťou dodávky s niektorými systémami na správu videa IP kamerou.

povedal Mesnik

Časti systému LPR #

Prvou súčasťou rozpoznávania poznávacej značky je samotná IP kamera. Je dôležité, aby sieťová kamera používaná na tento účel bola schopná zachytiť obraz s vynikajúcou kvalitou obrazu, keďže práca analytického softvéru je od nej veľmi závislá. Rozlíšenie by malo byť na vysokej úrovni bez ohľadu na deň alebo noc.

V prípade ak nie je k dispozícii dostatočné štandardné osvetlenie, je možné pridať infračervené osvetlenie.

To môže byť použité ako samostatné svietidlo alebo poskytnuté prostredníctvom IP kamery, ktorá má zabudovaný IR žiarič. Mnoho poznávacích značiek má reflexnú farbu, ktorá zvýrazňuje číslo pri osvetlení IR žiaričom. Sieťová kamera by mala tiež podporovať široký dynamický rozsah (WDR), aby zvládla extrémne osvetlenie, ktoré môže byť prítomné.

povedal Mesnik

Rovnako existujú špeciálne požiadavky pre konkrétne inštalácie. Ak napríklad kamera potrebuje zachytiť evidenčné značky z blízkych vozidiel, malo by existovať ustanovenie na zablokovanie oslnenia kamery zo svetlometov.

Rýchlosť vozidla je tiež rozhodujúcim faktorom, pokiaľ ide o dosiahnutie vysokokvalitných obrázkov. Čím rýchlejší je pohyb vozidla, tým ťažšie je zachytenie a spracovanie evidenčných značiek vozidla. Pre efektívne fungovanie by IP kamera mala mať vysokú snímkovú rýchlosť a krátku rýchlosť uzávierky. Podľa Mesnika v mnohých prípadoch je potrebná rýchlosť uzávierky menej ako 1/1000 sekundy, aby sa zabránilo rozmazaniu.

Umiestnenie kamery je tiež dôležité. Integrátori by sa mali uistiť, že kamery nie sú umiestnené v polohe, aby nezobrazovali registračnú tabuľku v extrémnom uhle. Vo väčšine prípadov kamera zachytí jeden jazdný pruh, pričom veľkosť pruhu je určená rozlíšením kamery.

Čím širšie je zorné pole kamery, tým je potrebné vyššie rozlíšenie.

povedal Mesnik

Rozlíšenie kamery #

Úloha rozlíšenia sieťovej kamery je celkom zjavná. Čím vyššie je rozlíšenie, tým lepšie sú šance na jasné zachytenie znakov na poznávacej značke. Aby sa veci uľahčili, mnohé systémy LPR si definujú požadovanú mieru rozlíšenia, aby ich systémy fungovali správne. Zvyčajne sa jedná o pixely na poznávacej značke, pixelov naprieč znakom alebo pixelov na meter.

Požadované rozlíšenie kamery je možné definovať, keď je známe rozlíšenie na poznávacej značke.

Algoritmy LPR #

Konečným komponentom riešenia rozpoznávania poznávacích značiek je analytický softvér, ktorý sa používa na rozpoznávanie znakov. Hlavnou technológiou, ktorá sa tu používa, je optické rozpoznávanie znakov.

Prvá technika sa zhoduje s obrázkami.

Uloží všetky obrazové body a zodpovedá vzoru obrazu voči uloženým obrazom. Druhá metóda vyberá prvky, ako sú čiary, krivky a pretína vytvorenie zhody. Vo všetkých prípadoch sa obrázok poznávacej značky prevádza na kódovaný počítačový znak. Tieto informácie je možné porovnávať s databázou alebo len nahrávať na neskoršie použitie.

povedal Mesnik

Záver #

X